Historie blanenské atletiky sahá do počátku roku 1929, kdy byl v restauraci U Juříčků založen Atletický fotbalový klub Blansko (AFK Blansko). Od tohoto data se začala v Blansku a jeho okolí provozovat organizovaná atletika. Ve třicátých letech se atletice v Blansku věnovali v Sokole a DTJ Blansko. Byly pořádány vzájemné utkání družstev Blanska, Dolní Lhoty, Boskovic, Jevíčka, Černé Hory a Kuřimi. Většinu těchto utkání vyhrávali Blanenští.

Počátkem roku 1941 se díky válečným událostem Blanenská atletika odmlčela, ale ke slovu se opět přihlásila už roku 1947 v obnovené sokolské jednotě. V roce 1948 došlo ke sloučení Sokola a AFK Blansko do jednoty pod názvem Sokol Kovozávody, později Sokol Metra Blansko. Pod tímto názvem se až do roku 1951 konala vzájemná atletická utkání se sousedním Spešovem. V 50. letech se atletice v Blansku více věnoval především Spartak ČKD Blansko, který uspořádal v roce 1958 a 1961 Mistrovství České republiky v silničním běhu na 25 km. S tímto klubem je spojeno jméno olympijského vítěze z Mnichova 1972 Ludvíka Daňka, který zde začínal. Od roku 1957 se začal v Blansku budovat na zelené louce nový atletický stadion s šestidráhou a všemi sektory pro skok, vrhy i hody. Občané Blanska na jeho výstavbě odpracovali přes sto tisíc hodin. Tímto se začala psát novodobá úspěšná historie blanenské atletiky.

Historickým dnem novodobé atletiky v Blansku se stal 18. duben 1961. V tento den došlo k založení našeho oddílu, tehdy ještě pod názvem atletický oddíl Spartak Metra Blansko. V prvních letech oddílu byli aktivní hlavně lyžaři, kteří atletiku využívali jako součást letní přípravy. Už v těchto počátcích se začala prosazovat Věra Bušová, která od mladších žákyň až po dospělé sbírala jeden vavřín a rekord za druhým, a to i na republikových mistrovstvích. Stala se i členkou reprezentačních družstev tehdejšího Československa. V roce 1967 zaběhla juniorský národní rekord na 800 m s hodnotou 2:07,9. Ve stejném roce byl Bušové udělen titul mistryně sportu a s družstvem žen Spartaku Metra Blansko postoupila do druhé ligy. Bohužel její život předčasně vyhasl v necelých dvaceti pěti letech 29. března 1973. Na její počest každoročně pořádáme memoriál Věry Bušové Gilkové.

V 60. letech oddíl reprezentovala i účastnice olympiády v Londýně 1948 paní Olga Oldřichová, která zde startovala na 100 m. Od vzniku oddílu do konce osmdesátých let prošlo blanenským oddílem mnoho talentovaných atletů, kteří patřili nejen ke krajské špičce, ale neztratili se ani v republikových tabulkách a výkonech.

Po sametové revoluci se dařilo udržet blanenskou atletiku na vysoké úrovni. Do reprezentace se dostal po přestupu do Dukly Praha sprinter Radek Zachoval, ale také další atleti v 90. letech podávali vynikající výkony.

V roce 2006 došlo ke kompletní rekonstrukci původního škvárového oválu, který byl nahrazen moderním tartanovým povrchem. V novém tisíciletí se prosazuje další talentovaný sprinter Lukáš Mánek. Nastává snad nejúspěšnější období blanenské atletiky. Především Jana Sotáková vozí jeden úspěch za druhým. Jejím vrcholem je účast na Olympijských hrách dorostu v Singapuru. Po odchodu Sotákové do Prahy ji úspěšně nahrazují další talentovaní atleti, kteří přiváží pro oddíl atletiky další mistrovské tituly. V posledních letech se na blanenské dráze objevuje Pavla Štoudková. Pavle se podařilo překonat v roce 2018 národní žákovské rekordy na 800 m venku i v hale a na 1500 m v hale.

« zpět na úvod