20. března 2024

Halová sezona 2024 ve znamení medailových žní

Halová sezona přinesla pro náš klub rekordní zisk cenných kovů. 34 medailí z halových mistrovství, k tomu bezpočet dalších pódiových umístění na jednotlivých halových mítincích, závodech okresní běžecké ligy a Brněnského běžeckého poháru znamenají dosud nejúspěšnější start do nového roku v historii klubu.

Vrcholem sezony bylo halové Mistrovství České republiky mužů a žen, které se uskutečnilo 16. a 17. února v Ostravě. Pavla Štoudková získala dvě bronzové medaile. Nejprve si pro třetí místo doběhla na své hlavní distanci 800 m a stejné umístění zopakovala i na trati 1500 m. Své mistrovské starty zakončila ve štafetě 4 x 200 m, kde společně s Martinou Hlaváčkovou, Barborou Danihelkovou a Leou Marečkovou skončily na 6. místě. Martina Hlaváčková nastoupila také do závodu na 400 m a ve výborném novém osobním rekordu brala 17. místo.

Vykročení do sezony proběhlo 6. ledna v Brně na již tradičním Memoriálu Josefa Sečkáře v žákovském čtyřboji. Ten se skládal z běhu na 50 m a 50 m překážek, dálky a výšky. V celkovém pořadí se v kategorii žáků seřadili Dominik Dostál, Matěj Koupý, Matyáš Prokop a Ondřej Muzikář od 2. do 5. místa. V žákyních přidala stříbrnou příčku Kateřina Rybová a čtvrté místo Alena Sotolářová. V dílčích disciplínách jsme přidali dalších 7 umístění na stupních vítězů.

Jen o několik dní později vstoupila úspěšně do sezony Pavla Štoudková, když ve svém zahajovacím závodu ovládla při Akademickém MČR trať 1500 m a zaslouženě brala mistrovský titul. Druhý titul přidala ve štafetě 4 x 200 m v sestavě Masarykovy Univerzity.

Výbornou vícebojařskou formu jsme přetavili v zisk 4 cenných kovů z Mistrovství Moravy a Slezska v halových vícebojích. V kategorii žáků patřily našemu klubu kompletní stupně vítězů zásluhou Dominika Dostála, Matěje Koupého a Ondřeje Muzikáře. Další medaili přidal bronzový dorostenec Denis Ellinger.

IMG_9285.JPG

Nejbohatší medailovou sbírku jsme dovezli z lednového halového Mistrovství Jihomoravského kraje žactva a mladšího žactva. 8 zlatých, 5 stříbrných a 2 bronzové našemu klubu v medailové bilanci zajistily pozici nejúspěšnějšího klubu jižní Moravy. Ondřej Tichý získal dva tituly za 60 m překážek a skok vysoký. Stejnou bilanci měl Dominik Dostál za skok daleký a také 60 m překážek. Zlato a stříbro si odvezla Kateřina Rybová na tratích 300 m a 150 m. Po jednom mistrovském titulu připsali Matěj Koupý ve výšce, Eliška Zamazalová v kouli a Šimon Ellinger v tyči. Filip Ryba přidal stříbro na 300 m a bronz na 150 m. Další stříbrnou medaili si odvezl Matyáš Prokop na překážkách. Skvěle si vedly naše štafety. Na stříbrný stupínek vystoupily Mix štafeta mladšího žactva 4 x 200 m a štafeta 4 x 200 m starších žáků. Ve stejné štafetě děvčat patří našim barvám bronzová příčka.

IMG_9785.JPG

Na začátku února se rozběhl seriál halových Mistrovství Moravy a Slezska. Vše začalo 2. února kategorií žactva, kde jsme do už tak bohaté medailové sbírky přidali dalších 8 cenných kovů. Zlato zásluhou Dominika Dostála na překážkách a Matěje Koupého ve výšce. Stříbro si odvezla Kateřina Rybová na 300 m a 150 m, Dominik Dostál v dálce a Matyáš Prokop na 60 m překážek. Bronzové medaile získali Matěj Koupý v dálce a Šimon Ellinger v tyči.

Ani z Mistrovství Moravy a Slezska dospělých, juniorů a dorostu jsme neodjeli s prázdnou. Stříbrnou medaili si vysloužila štafeta žen 4 x 200 m ve složení Martina Hlaváčková, Barbora Danihelková, Hana Kakáčová a Sára Šebelová. Martina Hlaváčkova přidala ještě dvě 4. místa ve skoku dalekém a běhu na 400 m.

Výprava mladšího žactva na mistrovství Moravy a Slezska konaném 10. února v Ostravě byla poznamenána termínovou kolizí s jarními prázdninami. I přes malou účast jsme si odvezli dva cenné kovy zásluhou Ondřeje Tichého. Ten vybojoval mistrovský titul ve výšce a přidal stříbrnou medaili nad překážkami.

Závěrečným závodem halové sezony bylo MČR žactva, které tradičně proběhlo v pražské Stromovce. Sedm zástupců čítala historicky největší výprava našeho klubu a pro mnohé premiérová účast se projevila na nervozitě, kterou vrcholný podnik sezony přináší. Kačka Rybová se probojovala do finále na obou svých tratích. Na 300 m obsadila 4. místo, ve finále 60 m si doběhla pro místo šesté. Na šedesátce se představil také Dominik Labuť a v novém osobáku z toho bylo 16. místo. Dominik Dostál v novém PB skončil 9. na 60 m překážek, ve stejné disciplíně Matyáš Prokop obsadil 19. místo. Ve výškařském sektoru se představil Matěj Koupý a odvezl si 11. místo. Šimon Ellinger na trati 1500 m zapsal také nové osobní maximum a doběhl 16. Štafeta kluků 4 x 200 m ve složení Matěj Koupý, Ondřej Muzikář, Matyáš Prokop a Dominik Dostál skončila bohužel nešťastnou diskvalifikací za technické provinění. I přes mírné zklamání si však kluci odvezli bohaté zkušenosti.

Třešničkou halové sezony byla účast dvou našich závodnic v národním programu Czech Indoor Gala, atletického mítinku, který byl pro letošní rok poprvé zařazen do nejvyšší kategorie Světové atletiky. Pavla Štoudková a Martina Hlaváčková se představily na trati 400 m. Pavla testovala formu před blížícím se Mistrovstvím ČR. Pro Martinu znamenal start na CIG vylepšení svého dosavadního osobního maxima a dosažený čas příslib účasti na halovém MČR.