09. října 2023

AK Ludvíka Daňka Blansko v září pořádně zazářilo

Atletům v září vrcholí letní část sezony a zejména v žákovských kategoriích byl kalendář velmi nabitý.

Od 2. do 4. září se v Brně uskutečnil největší atletický mítink pro žactvo v Evropě – EKAG. Evropských atletických her se letos zúčastnilo téměř 2200 sportovců ze 17 zemí Evropy a náš oddíl zde měl také početné zastoupení. Sedmadvacetičlenná výprava si z Brna odvezla hned 5 medailí a dalších sedm umístění v TOP 10. Kateřina Rybová získala 2 stříbrné medaile v bězích na 60 m (7,92 s) a 300 m (41,03 s). Skok do výšky kluků zaznamenal hned dva medailisty z našeho klubu – zvítězil Matěj Koupý za skvělý výkon 170 cm, na bronzové pozici ho doplnil Ondřej Muzikář v krásném osobním rekordu 161 cm. Matěj navíc za svoje výškařské vystoupení získal ocenění za nejlepší výkon chlapců U13. Na závěr brala štafeta chlapců 4x 60 m ve složení Filip Ryba, Dan Kovařík, Ondřej Muzikář a Matěj Koupý v klubovém rekordu stříbrnou medaili.

EKAG.JPG

V sobotu 2. září proběhlo v Olomouci Mistrovství ČR veteránů na dráze, na kterém se představili dva naši zástupci. Jan Nečas ve své kategorii obsadil 7. místo ve vrhu koulí a 14. místo v disku. Miroslav Dressler o kategorii výše dosáhl na 8. místo v kouli a 9. místo v hodu diskem.

První zářijový nabitý víkend zahrnoval také baráž o postup do I. ligy žen, která se konala ve Zlíně. Závěr náročné sezony a kolize termínu s dalšími závody se podepsaly na účasti, i tak děvčata předvedla pěkné výkony a sbírala důležité body. Bohužel na lepší jak 7. místo to tentokrát nestačilo. Závěrečný start letošní sezóny si pak naše ženy odbyly na Akademickém mistrovství ČR v Olomouci v úterý 5. září, a i zde byla blanenská reprezentace vidět. Čtyři starty na hladké čtvrtce se proměnily ve 4. místo Pavly Štoudkové, 7. místo Martiny Hlaváčkové, 8. místo Ley Marečkové a 10. místo Barbory Danihelkové. Holky si následně zaběhly obě štafety v rozmezí 20 minut a jak v případě 4x100 m, tak 4x400 m skončily těsně za medailovými pozicemi na čtvrtém místě.

Akademické MČR.jpg

Ve čtvrtek 7. září se uskutečnilo v Hodoníně Mistroství JmK družstev a kluci jednoznačně s obrovskou převahou získali titul Mistra, děvčatům medaile těsně unikla a skončila na čtvrtém místě. Obě družstva si zajistila postup do Moravskoslezského semifinále, které je společné se Zlínským krajem. Chlapci v klání konaném 16. září ve Zlíně opět suverénně zvítězili a postoupili do Finále Mistrovství Moravy a Slezska, dívkám postup jen o pár bodů unikl a skončily na 6. místě. Soutěži družstev mladšího žactva zejména kluci procházeli naprosto přesvědčivě. Děvčata měla pozici o něco složitější také díky daleko početnějším soupiskám jejich konkurentek.

Mladší žactvo - družstva.jpg

Finále soutěže proběhlo 23. září opět ve Zlíně a naši mladší žáci do závěrečného klání vstupovali v roli jednoho z favoritů na medaile. Od počátku finálového závodu nebylo pochyb, kdo si do Zlína přivezl nejlepší formu a kluci zaslouženě získali titul Mistrů Moravy a Slezska pro rok 2023. Jejich výkon je o to hodnotnější, že od druhého kola dlouhodobé soutěže nenašli mezi ostatními družstvy přemožitele.

mž mistři MMaS.JPG

O víkendu 16. a 17. záři se v Břeclavi uskutečnilo Mistrovství ČŘ jednotlivců žactva, ze kterého si náš klub dovezl 2 bronzové medaile. Kateřina Rybová získala bronz na 300 m za osobní rekord 39,79s. Filip Baláč bral na stejné trati rovněž medaili bronzovou v osobním nejlepším výkonu 37,17s. Klub na republikovém šampionátu reprezentovali ještě Dominik Dostál na 100 m překážek (23. místo) a Hana Kakáčová na 200 m překážek (17. místo). Samotná nominace na MČR je úspěch a Kateřině Rybové její výkon navíc zajistil pozvánku do reprezentačního výběru na mezistátní utkání U16, které proběhlo v sobotu 23. září v slovenské Trnavě. Katka pomohla českému výběru k prvenství 5. místem na 300 m a byla součástí vítězné Mix štafety 4x 300 m. Hlavně však sbírala cenné zkušenosti v mezinárodní konkurenci.

MČR žactva_ořez.jpg

Našim nejmenším vrcholila v září Krajská liga atletických přípravek. Na finále soutěže konaném 9. září ve Slavkově chyběli někteří zkušenější závodníci, a tak je nahradili kamarádi z řad mladších přípravek. Jejich výkony nakonec stačily na pěkné 8. místo. Že se o budoucnost nemusíme obávat nám ukázal hned následující víkend, kdy se na závodě Okresní běžecké ligy představilo 40 našich nejmenších atletů a bylo z toho 8x umístění na stupních vítězů. Dalším závodem, kde se naši nejmenší představili byly vložené běhy na 800m respektive 2400m v rámci Půlmaratonu Moravským krasem ve sváteční den 28. září. I zde jsme měli početné zastoupení a spoustu umístění na stupních vítězů od nejmenších přípravek až po dorost.

KLAP.JPG

Čtveřice našich mladších žáků a žákyň si na základě svých výkonů zasloužila nominaci do výběru kraje na mezikrajové utkání. To proběhlo v novém formátu Dynamic New Athletic v Holešově v termínu 28. září a jednou z hlavních trenérek výpravy byla Martina Hlaváčková. V úvodní části naši atleti Matěj Koupý, Ondra Muzikář, Ondra Tichý a Alena Sotolářová přispěli k vybudování náskoku jihomoravského družstva. Závěrečnou Hunt štafetu, která startuje s hendikepy na základě bodových rozdílů z předchozího průběhu, přivedl s výrazným náskokem vítězně do cíle Ondra Muzikář. Jihomoravský výběr tak zopakoval vítězství v mezikrajském utkání z minulého roku.

A ještě jedna vydařená akce našeho klubu proběhla 28. září. Byl jí vrhačský trojboj Memoriál Karla Stloukala, jenž jsme letos naposledy pořádali na vrhačském sektoru na stadionu Údolní. Závod ozdobila svou účastí letošní Mistryně ČR do 22 let a Akademická Mistryně ČR Eliška Zahradníčková a dvojnásobný medailista z juniorského MČR Martin Vajda, kteří si po zásluze z Blanska odvezli ceny pro vítěze. Pro náš domácí tým to "cinklo" díky 2. místu stále skvěle závodícího veterána Mirka Dresslera.

Memoriál KS.jpg

2024 © AKLD